Miedwiediew oświadczył, że na jego polecenie kontynuowane będą czynności, mające na celu odtajnienie akt tego śledztwa. "Tak jak mówiłem w Krakowie, podejmę wysiłki, wydam polecenia dotyczące dalszego postępowania z materiałami sprawy katyńskiej, w tym aktami śledztwa nr 159" - oznajmił gospodarz Kremla.

Miedwiediew wręczył marszałkowi Sejmu pierwszy tom akt, a także wykaz materiałów znajdujących się w pozostałych 66 przekazywanych tomach.

Umarzając w 2004 roku dochodzenie katyńskie, strona rosyjska utajniła 116 ze 183 tomów akt. Jawnych pozostało 67 tomów.

Rosyjski prezydent podziękował Komorowskiemu za przyjazd do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. "Pragnę podziękować za to, że uczestniczy pan w obchodach naszego wspólnego zwycięstwa nad faszyzmem" - powiedział i dodał: "Różne wydarzenia poprzedziły tę wojnę, w tym wydarzenia w Katyniu".

Prezydent Rosji oświadczył też, że konkluzje ze śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, powinny być przedstawione jak najszerszej opinii publicznej.

"Poprzednio spotkaliśmy się w bardzo smutnych okolicznościach - w czasie pożegnania prezydenta Kaczyńskiego i innych polskich przyjaciół, którzy zginęli w katastrofie lotniczej" - przypomniał. "Naszym zadaniem jest doprowadzenie dochodzenia do końca. Jego konkluzje powinny być opublikowane, przedstawione jak najszerszej opinii publicznej" - powiedział.

Miedwiediew ocenił, że współpraca rządów i organów ochrony prawa naszych krajów przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy jest dobra.

Komorowski oświadczył, że ujawnienie prawdy o Katyniu może być dobrą podstawą do rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. Podziękował też gospodarzowi Kremla za przekazane Polsce materiały dotyczące zbrodni katyńskiej. "Liczymy, że jest to początek prac, które pozwolą rozsupłać węzeł katyński" - powiedział.

Komorowski wręczy polskie odznaczenia państwowe obywatelom Rosji

Wieczorem w ambasadzie RP w Moskwie Komorowski wręczy polskie odznaczenia państwowe obywatelom Rosji - specjalistom ze struktur Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Ministerstwa Zdrowia i Rozwoju Społecznego, Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - którzy z największym zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach, podjętych po katastrofie pod Smoleńskiem, zarówno na miejscu, jak i przy identyfikowaniu ofiar w Moskwie.

Odznaczy także rosyjskich obywateli zasłużonych w ujawnieniu prawdy o zbrodni w Katyniu. Podczas tej uroczystości nastąpi również przekazanie godła RP, odnalezionego na miejscu katastrofy polskiego samolotu.

W niedzielę marszałek Sejmu wraz z szefami państw i rządów ponad 30 krajów będzie uczestniczył w obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ich kulminacyjnym punktem będzie wielka defilada wojskowa na Placu Czerwonym w Moskwie z udziałem 70 żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Podczas pobytu w Moskwie Komorowski spotka się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do dyplomatycznych wiadomo, że strona polska planuje, aby marszałek Sejmu w drodze powrotnej pojechał również do Smoleńska. Według nieoficjalnych źródeł, Komorowski wraz z delegacją pojechałby z Moskwy do Smoleńska samochodem. Niewykluczone, że powrót do kraju polskiej delegacji odbyłby się przez Mińsk - tych informacji nie potwierdzają na razie oficjalnie ani Kancelaria Sejmu, ani MSZ.