Hiszpańska policja poinformowała w piątek, że udaremniła plan ucieczki z więzienia ułożony przez włoskiego handlarza narkotyków odsiadującego wyrok na Wyspach Kanaryjskich. Plan przewidywał m.in. użycie sprzętu wspinaczkowego i czterometrowego sterowca.

"Plan przewidywał wykorzystanie zdalnie sterowanego zeppelina, którym miał być mu dostarczony noktowizor i sprzęt wspinaczkowy" - napisała policja w oświadczeniu.

52-letni więzień odsiadywał wyrok za próbę przemytu narkotyków z Mauretanii na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. Pilotował hydroplan, na którego pokładzie było 200 kg kokainy.

Policja poinformowała, że aresztowała trzy osoby, które z zewnątrz pomagały przygotować ucieczkę. Przechwyciła też paczkę nadaną z Włoch i zawierającą balon, noktowizor i sprzęt wspinaczkowy.

Podczas przeszukania domów zatrzymanych osób znaleziono też namiot, teleobiektyw, którego gang używał do obserwowania zabezpieczeń wokół więzienia z oddalonego o 600 metrów wzgórza, oraz plany ucieczki narysowane przez więźnia.

Chciał on za pomocą dostarczonego mu ekwipunku przedostać się przez mury więzienia, gdzie miał się spotkać z kierowcą, który przemyciłby go poza wyspę - uważa policja prowadząca śledztwo w tej sprawie od lutego.

"Chcieli następnie przedostać się za granicę i ukryć tam w oczekiwaniu na fałszywe dokumenty, które pozwoliłyby im nadal organizować przemyt narkotyków do naszego kraju" - twierdzi hiszpańska policja.