Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w sobotę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3309 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 231 775 kolejnych osób. To najwyższe wskaźniki od początku pandemii.

Według tej amerykańskiej placówki naukowej od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 16 mln 045 596 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 297 789.

Z danych zgromadzonych przez Johns Hopkins University, wynika, że został przekroczony poprzedni jednodobowy rekord ze środy wynoszący 3124. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano także nowy rekord potwierdzonych infekcji zakażeń Covid-19. Przewyższył poprzedni ustanowiony 4 grudnia o 4000 przypadków.

Reklama

Zgodnie statystykami amerykańskiej organizacji monitorującej kontakty osób zarażonych wirusem Covid Tracking Project, siedmiodniowa średnia zgonów Stanach Zjednoczonych wzrosła do 2360, w porównaniu z 1477 potwierdzonymi pod koniec listopada. Zwiększyła się także siedmiodniowa średnia nowych przypadków koronawirusa. Wzrosła o 210 765 w porównaniu z 166 123 27 w minionym miesiącu.

Reklama

Agencja AP powołując się na przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych poinformowała, że pierwsze zatwierdzone w piątek przez władze USA szczepionki na COVID-19 opracowane przez Pfizer i BioNTech zaczną przybywać do amerykańskich stanów w poniedziałek rano.

„Oczekuje się, że ciężarówki ze szczepionkami wyruszą w niedzielę rano do prawie 150 ośrodków dystrybucji we wszystkich stanach. Kolejne 425 otrzyma przesyłki z preparatem w wtorek, a pozostałe 66 w środę” – twierdzi AP.

Dziennik „New York Times” zauważył, że dwie wielkie amerykańskie firmy zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, United Parcel Service (UPS) oraz Federal Exoress (FedEx), zwykle zaciekle ze sobą konkurują. Teraz rywale pracują ramię w ramię, aby dostarczać szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech,

„Obie firmy wysyłkowe powiadomiły, że wprowadziły plany, nad którymi pracowały od miesięcy. (…) Stwierdziły, że przesyłki będą dokładnie monitorowane i będą miały pierwszeństwo przed innymi paczkami” – podkreślił nowojorski dziennik.

Według „NYT” firma Pfizer zaprojektowała w celu wysyłania szczepionek specjalne pojemniki wypełnione suchym lodem w ilości wystarczającej do schłodzenia co najmniej 975 dawek przez maksymalnie 10 dni. Każdy pojemnik wyposażony jest w urządzenie monitorujące.