Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, postanowiły nieznacznie podnieść limit wydobycia ropy - podaje w czwartek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji w tej sprawie.

Grupa OPEC+ uzgodniła, że od stycznia 2021 roku limit produkcji surowca zostanie podniesiony o 500 tys. baryłek dziennie.

Nie udało się jednak ustalić założeń wspólnej polityki na cały przyszły rok - poinformowali rozmówcy Reutera.

Podniesienie limitu wydobycia ropy oznacza, że dzienne ograniczenie będzie wynosić 7,2 baryłek, a nie - jak dotąd - 7,7 baryłek.

OPEC+ ustalił limity produkcji na początku pandemii koronawirusa, a następnie przedłużał je lub tylko nieznacznie modyfikował, aby uniknąć kryzysu nadpodaży i podtrzymać spadające ceny ropy.

Jednak widoki na stosunkowo szybkie wprowadzenie na rynki szczepionki na koronawirusa sprawiły, że ceny surowca wzrosły w listopadzie i część krajów zrzeszonych w kartelu nie widzi już powodów, by nadal ograniczać wydobycie, czego domaga się nieformalny przywódca OPEC - Arabia Saudyjska.

Według źródeł Reutera państwa OPEC+ będą się spotykać co miesiąc, by modyfikować ewentualnie limity wydobycia, które mają obowiązywać po styczniu przyszłego roku.

OPEC+ stara się obecnie prowadzić taką politykę, która zarazem pozwoli podreperować budżety krajów należących do kartelu, dzięki zwiększeniu produkcji, ale nie pozwoli, by opłacalne stało się zwiększenie wydobycia przez producentów w USA - komentuje Reuters. (PAP)

fit/ kib/