Trzech uczestników protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence zostało we wtorek skazanych na kary 4 lub 5 lat pozbawienia wolności za napaść na milicjantów oraz uszkodzenie ich samochodu – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na kanale Telegramu.

Sąd jednej z dzielnic Mińska uznał mężczyzn za winnych „przemocy oraz grożenia jej użyciem wobec funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych”.

Dwóch mężczyzn zostało skazanych na karę 5 lat pozbawienia wolności, a jeden na 4 lata. Zobowiązano ich także do zapłacenia odszkodowania za straty moralne łącznej wysokości 15 tys. rubli białoruskich (21 500 zł). MSW podało, że zgodnie z życzeniem pracowników OMON suma ta zostanie przekazana na leczenie dzieci chorych na raka.

Wcześniej MSW informowało o wszczęciu sprawy karnej wobec trzech uczestników protestów w wieku 27, 34 i 42 lat za wydarzenia z 30 sierpnia, kiedy to „tłum ludzi rzucił się na służbowy samochód milicji”. Według resortu rozbito przednią szybę pojazdu i uszkodzono z boku karoserię.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów.