18 listopada 2020 r. po dwóch tygodniach przerwy zbiera się Sejm. Posiedzeniu będzie towarzyszyć blokada budynku zapowiedziana przez Strajk Kobiet. Oznacza to, że na ulice Warszawy ponownie wyjdą tysiące protestujących.

Na środę 18 listopada 2020 r. Strajk Kobiet zapowiedział kolejne masowe protesty związane ze sprzeciwem wobec ograniczania prawa od aborcji, które jest pokłosiem wydanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Data ta nie jest przypadkowa. Zdaniem Strajku Kobiet na środowym posiedzeniu Sejmu pojawić ma się bowiem projekt ustawy o hospicjach perintalnych. Jak przekonują jego autorzy z Solidarnej Polski, celem nowych przepisów ma być umożliwienie kobiecie w ciąży skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarskiej w momencie, gdy dowiaduje się ona o wadzie letalnej płodu.

Co jeszcze zawierać ma projekt Solidarnej Polski? Zostanie zdefiniowana w nim wada letalna płodu. Zgodnie z przedstawionymi propozycjami, w szpitalach mają pojawić się także koordynatorzy perinatalnej opieki paliatywnej oraz konsylia składające się z lekarzy i psychologów, którzy pomogą w ustaleniu odpowiedniego miejsca porodu, sposobu objęcia ochroną kobiety do czasu porodu i po porodzie.

To właśnie ta część projektu „Ziobrystów” budzi największe obawy wśród strajkujących kobiet. W poście opublikowanym na Instagramie i Facebooku Strajku Kobiet przekonują one, że w przygotowanych przepisach chodzi o to „aby po stwierdzeniu wady podczas badań prenatalnych zamknąć ciężarne w czterech ścianach, żeby nie mogły dokonać aborcji tam, gdzie jest to legalne i bezpieczne”.

Okazuje się jednak, że aktualnie w porządku prac 21. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowanego na 18 i 19 listopada 2020 r. nie ma wspomnianego projektu Solidarnej Polski.

- Sejm będzie poruszać między innymi kwestie powołania RPO oraz konwencji stambulskiej. Nie wiemy co się wydarzy w środę, ale wiemy, że posiedzenie sejmu przewidziano na 3 a nie na dwa dni, jak wcześniej zapowiadano. Być może więc protesty przedłużą się na piątek. Spodziewany się, że policja nie dopuści nas pod Sejm. Planujemy wtedy zebrać się nieco dalej i podejść pod parlament większą grupą. Jeżeli się okaże, że wszystkie dojścia zostaną zablokowane, to może my ich zablokujemy jakimiś kordonem - mówi Agnieszka Czerederecka z OSK Warszawa.

Blokada Sejmu – 18 listopada 2020 r. godz. 18:00

W związku z brakiem zgody na tego rodzaju rozwiązana prawne Strajk Kobiet zapowiedział na 18 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 blokadę Sejmu.

Inne strajkowe wydarzenia zaplanowane na 18 listopada 2020 r. to:

1. STRAJK W RUCHU - BIEG

2. STRAJK W RUCHU - WODA

3. GRÓJEC

4. KRAPKOWICE

5. MADRYD - HISZPANIA

6. SOSNOWIEC