W przyszłym tygodniu Węgry mogą otrzymać jako pierwszy europejski kraj próbkę rosyjskiej szczepionki na koronawirusa – oświadczył w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na Facebooku.

„Brakuje już tylko ostatniej zgody, rosyjskiego ministerstwa zdrowia, aby w przyszłym tygodniu Rosja wysłała 10 próbek szczepionki. Według obietnic zostanie ona wydana na początku przyszłego tygodnia, tak więc w przyszłym tygodniu szczepionka przybędzie na Węgry jako do pierwszego kraju europejskiego” – oznajmił Szijjarto.

Zapowiedział, że węgierskie władze poddadzą próbki badaniom laboratoryjnym, aby jak najbezpieczniej móc podjąć decyzję o użyciu szczepionki na Węgrzech.

Jak dodał, trwają rozmowy w sprawie ewentualnej produkcji tej szczepionki na Węgrzech.

Zaznaczył, że kwestii szczepionki nie należy upolityczniać, gdyż „tu chodzi o ludzkie życie”, a pandemia nie zna kierunków geograficznych ani ideologii politycznych.

Premier Viktor Orban powiedział we wtorek, że już pod koniec grudnia lub w stycznia będzie na Węgrzech dostępna w ograniczonej ilości szczepionka z UE, a być może także z innych źródeł. Wystarczy ona jego zdaniem do zaszczepienia pracowników służby zdrowia, a być może także innych najbardziej zagrożonych osób. Masowej dostawy szczepionek z UE nie można się natomiast spodziewać, jak ocenił, wcześniej niż w kwietniu.

Na Węgrzech rośnie liczba aktywnych zakażeń koronawirusem. W sobotę zanotowano największy od początku pandemii przyrost nowych infekcji (5318 ) i zgonów na Covid-19 (107).