Ceny ropy w USA zniżkują drugą sesję z rzędu - zapasy amerykańskiego surowca niespodziewanie wzrosły w ub. tygodniu, a prognozy dotyczące globalnego popytu na paliwa są ponure - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,53 USD, niżej o 1,43 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 43,03 USD za baryłkę, niżej o 1,15 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,28 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 488,7 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

Rynek oczekiwał tymczasem ich spadku o 1,9 mln baryłek.

To już drugi tydzień wzrostu tych zapasów w ciągu ostatnich 3 tygodni.

Tymczasem pogarszają się prognozy popytu na ropę na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła swoje szacunki globalnego zapotrzebowania na ropę w IV kw. o 1,2 mln baryłek dziennie - podała IEA w swoim comiesięcznym raporcie.

Teraz inwestorzy czekają, co w takiej sytuacji zrobią kraje sojuszu OPEC+.

Pod koniec tego miesiąca odbędzie się posiedzenie OPEC+, na którym zapadną ustalenia, czy producenci z tej grupy opóźnią złagodzenie cięć produkcji planowane wstępnie na początek 2021 r.

Na rynku pojawiają się informacje przekazywane przez delegatów z krajów OPEC+, że grupa rozważa odłożenie o 3-6 miesięcy decyzji o większym eksporcie swojej ropy.

Arabia Saudyjska i Rosja - najwięksi gracze w OPEC+ - już od pewnego czasu wskazują, że może być konieczne odłożenie planowanego wzrostu produkcji ropy. Na dodatek rośnie podaż ropy z Libii.

W tym tygodniu ropa w USA zyskała ok. 9 proc., m.in. po silnym wzroście notowań surowca wywołanych poniedziałkową informacją, że szczepionka na Covid-19 opracowana przez firmę Pfizer Inc. i BioNTech SE jest skuteczna w 90 proc.

Z kolei rosyjscy twórcy szczepionki poinformowali w środę, że ich szczepionka wykazuje 92 proc. skuteczności.

"Rzeczywistość jest jednak taka, że oczekiwania na natychmiastowe wyleczenie świata z Covid-19, bo będzie szczepionka, mogą być nieco naciągane" - ocenia Kim Kwangrae, analityk Samsung Futures Inc.

"W perspektywie krótkoterminowej ceny ropy będą pod presją, ponieważ globalny popyt będzie nadal tłumiony przez niesłabnący wzrost liczby notowanych zakażeń koronawirusem" - dodaje.(PAP Biznes)