Na Ukrainie w niedzielę wykryto 8687 zakażeń koronawirusem, 115 chorych zmarło, 2277 osób wyzdrowiało, a 1100 hospitalizowano - przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Zapowiedział wprowadzenie weekendowej kwarantanny.

Minister wyjaśnił, że będzie rekomendować, by weekendowa kwarantanna obowiązywała od północy w piątek do północy w poniedziałek. W sobotę i niedzielę mają być otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki, stacje paliw, apteki dla zwierząt, ma działać transport publiczny. Lokale gastronomiczne - jak proponuje Stepanow - powinny obsługiwać klientów, sprzedając tylko na wynos. Minister rekomenduje też zamknięcie centrów handlowych i nieorganizowanie żadnych wydarzeń.

Na Ukrainie trwa tzw. kwarantanna adaptacyjna, polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Od poniedziałku wszystkie jednostki administracyjne znajdują się w pomarańczowej albo czerwonej strefie epidemicznej - w których przewidziane są najostrzejsze restrykcje.

Stepanow podkreślił na poniedziałkowym briefingu, że poprzedniego tygodnia na Ukrainie wykryto ok. 13,5 tys. więcej infekcji niż tydzień wcześniej. Liczba hospitalizacji wzrosła o ok. 2 tys.; obecnie w szpitalach przebywa ponad 28 tys. pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Covid-19 lub jej podejrzeniem.

Według głównego lekarza sanitarnego kraju Wiktora Laszki ograniczenia w kraju będą zaostrzane w przypadku gwałtownego wzrostu zakażeń. Szef komitetu medycznego Rady Najwyższej (parlamentu) Mychał Raduckyj ocenił, że ukraiński system ochrony zdrowia jest w stanie wytrzymać 15-20 tys. zakażeń dziennie - pisze w poniedziałek portal RBK-Ukraina.

W niedzielę najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (748) i obwodzie charkowskim (717). Przeprowadzono tego dnia ponad 41 tys. testów, w tym ok. 34 tys. metodą PCR. W sobotę potwierdzono 9397 przypadków, a w piątek padł dotychczasowy rekord pod względem dziennej liczby infekcji - 10 746.

Od początku pandemii zakażenie wykryto na Ukrainie u 469 018 osób, zmarło z powodu Covid-19 8565 chorych, a 209 143 osób uznano za wyleczone. W kraju jest 251 310 aktywnych przypadków.