Wypier... stało się normalnym elementem języka, komunikacji publicznej i społecznej; młodzi używają go na co dzień, bo to jest ich rewolucja. PiS musi odejść, bo nie rozumie dzisiejszego świata - powiedział we wtorek powołany do Rady Konsultacyjnej Strajku Kobiet Michał Boni.

"Wypier... stało się normalnym elementem języka, komunikacji publicznej i społecznej; ja się tego słowa nie boję; młodzi używają go na co dzień, bo to jest ich rewolucja" - mówił powołany do Rady Konsultacyjnej przy Strajku Kobiet Michał Boni na antenie radia Tok FM.

"Stało się widoczne, że PiS musi odejść, dlatego że nie rozumie tego, czego ludzie naprawdę w dzisiejszym świecie chcą" - stwierdził. Odniósł się do postulatów sformułowanych przez Strajk Kobiet i Radę Konsultacyjną. Według niego nie są to postulaty polityczne, tylko społeczne, dotyczące takich kwestii jak poczucie stabilności i bezpieczeństwa wśród młodych.

"Ci którzy politycyzują, nie dostrzegają, że to ulica sformułowała te postulaty, i że najważniejsze co jest w tych postulatach, to kobieta, człowiek, osoba z niepełnosprawnością. Jak prześwietlić każdy z tych postulatów, to on dotyczy takiego bycia w świecie: +coś mi grozi+, przede wszystkim, i to ulica jasno powiedziała, +grozi mi państwo pisowskie, które odbiera mi prawa+, jako kobiecie lub osobie o innej orientacji seksualnej" - opisał charakter postulatów opracowanych przez Radę Konsultacyjną.

"Nie jestem już czynnym politykiem, jestem ekspertem, i to nie ja się prosiłem, żeby uczestniczyć w pracach rady. Zostałem poproszony jako ekspert, nie polityk" - zaznaczył Boni, zapytany o to, czy w nowopowstałej Radzie powinni zasiadać czynni politycy.

Rada Konsultacyjna Strajku Kobiet powstała na początku listopada. Ma zajmować się koordynowaniem i doprecyzowaniem postulatów, które zgłaszane są przez uczestników trwających od 22 października protestów po orzeczeniu TK dot. aborcji z przyczyn embriopatologicznych. W skład rady weszło kilkanaścioro przedstawicieli różnych środowisk; poza Bonim jest to m.in. prawniczka Monika Płatek, związkowiec Piotr Szumlewicz czy działaczka opozycji demokratycznej w PRL i członkini Kongresu Kobiet Barbara Labuda.