Partia Jarosława Kaczyńskiego zaliczyła potężne tąpnięcie w sondażach, pokazuje badanie United Surveys dla DGP i RMF FM. A prezydencka nowelizacja prawa aborcyjnego nie zadowala ani zwolenników jego liberalizacji, ani osób chcących zaostrzenia.
W podziale na elektoraty największym poparciem inicjatywa prezydenta cieszy się wśród wyborców PiS (54 proc.), choć dość spora grupa (37 proc.) jest przeciwnego zdania, a niemal co 10. sympatyk partii nie ma wyrobionego zdania. Najzagorzalszymi przeciwnikami oferty „prezydenckiego kompromisu” są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (KO) ‒ aż 79 proc. To o 8 pkt proc. więcej niż w przypadku zwolenników Lewicy (71 proc. jej wyborców nie popiera projektu). Podzieleni są wyborcy Konfederacji i PSL-Kukiz’15. Spośród tych pierwszych projekt Andrzeja Dudy popiera 43 proc. (57 proc. jest przeciw), a w elektoracie ludowców 39 proc. (nie popiera 59 proc.).
Jednocześnie tylko 30 proc. projekt popiera. Niezdecydowani to niecałe 10 proc. Wyraźnie też widać, że częściej jego przeciwnikami są kobiety (64 proc.) niż mężczyźni (57 proc.). Wyniki sondażu to niezbyt dobra wiadomość dla PiS, który już zadeklarował poparcie dla pomysłu Pałacu Prezydenckiego. Podobnie zareagował Jarosław Gowin, twierdząc, że propozycja prezydenta jest zbieżna z tym, co sugerowało Porozumienie. Projekt miał zmniejszyć napięcie po orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Krytycznie do niego odnoszą się nie tylko Ogólnopolski Strajk Kobiet, lecz także Lewica czy Koalicja Obywatelska. Zdziwiony wynikami badania nie jest politolog prof. Antoni Dudek. ‒ Wśród przeciwników mamy dwie grupy: tych, którzy nie chcieli zmian w obecnym prawie i są za zachowaniem kompromisu oraz tych, którzy domagają się w ogóle odejścia od obecnej ustawy i liberalizacji prawa aborcyjnego ‒ podkreśla. Jego zdaniem wyniki nie oznaczają zmian w poglądach na dopuszczalność aborcji w społeczeństwie. Nadal dominują zwolennicy kompromisu aborcyjnego, co potwierdza sondaż dla DGP i RMF FM, który pokażemy w kolejnym numerze. Mimo dość jednoznacznych wyników sondażu Pałac Prezydencki liczy, że projekt pogodzi zwaśnione strony.