Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w niedzielę na Facebooku, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Obecnie szef rządu przebywa na domowej kwarantannie. Poinformował, że odwołał spotkania i wystąpienia zaplanowane w najbliższym czasie.

Szef rządu Premier Bojko Borisow był już wcześniej objęty kwarantanną po kontakcie w piątek z zakażonym wiceministrem budownictwa i rozwoju regionalnego Nikołajem Nankowem. Kwarantanną objęto także ministrów finansów, rolnictwa i rozwoju regionalnego, który podróżowali tym samym samochodem.

Jednak z kwarantanny został zwolniony, gdy dwa testy na obecność koronawirusa wykonane u niego w piątek i sobotę okazały się negatywne. Szef stołecznej inspekcji zdrowotnej dr Danczo Penczew tłumaczył to negatywnymi wynikami testów oraz pełnieniem przez Borisowa ważnej społecznej funkcji, którego nie można przerwać.

Decyzja ta zapadła, choć kilka dni wcześniej główny krajowy inspektor sanitarny Angeł Kunczew powiedział, że nawet jeśli test po kontakcie z zakażoną osobą jest negatywny, to nie oznacza to automatycznego zwolnienia z obowiązku izolacji.

„Niezależnie od decyzji inspekcji sanitarnej, która zwolniła mnie z kwarantanny, jeszcze w piątek odwołałem wszystkie spotkania i publiczne wystąpienia w najbliższych dniach. Po dwóch negatywnych testach PCR dzisiejszy okazał się pozytywny. Ogólnie lekko niedomagam, obecnie według lekarzy mam pozostawać na leczeniu w domu. Wszystkie swoje kontakty przekazałem inspekcji sanitarnej. Jestem pewny, że przestrzegając zaleceń, wspólnie damy radę” – napisał Borisow na Facebooku.

W Bułgarii w ostatnich dniach szybko rosła liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano 1043 nowe przypadki. Od początku pandemii wykryto ich 37 562, a zgonów w związku z Covid-19 – 1084.