Na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę rząd Słowacji podjął decyzję o przeprowadzeniu w kraju powszechnych testów na obecność SARS-CoV-2. Operację „Wspólna Odpowiedzialność” przeprowadzi wojsko. Nie rozstrzygnięto, czy badania będą obowiązkowe.

Testom mają być poddani wszyscy mieszkańcy starsi niż 10 lat. Łącznie w operacji ma uczestniczyć 50 tys. urzędników państwowych i samorządowych, w tym do 8 tys. wojskowych. Armia została zobowiązana do kierowania i wykonywania testów.

Według premiera Igora Matovicza ogólnokrajowe testy są ostatnią możliwością walki z koronawirusem przed wprowadzeniem ogólnego lockdownu w kraju.

Główna część testów ma odbyć się za dwa tygodnie, w czasie Święta Zmarłych oraz w pierwszej połowie listopada. Po koniec najbliższego tygodnia przetestowani mają zostać w ramach programu pilotażowego mieszkańcy trzech, maksymalnie czterech najbardziej dotkniętych infekcją regionów na północy i wschodzie Słowacji.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu nie rozstrzygnięto, czy testy będą obowiązkowe, czy dobrowolne. Premier powiedział, że nie ma w tej sprawie porozumienia wśród członków koalicyjnego gabinetu.

Matovicz ujawnił, że rozważane są warianty, przewidujące ograniczenia w dostępie do części świadczeń medycznych dla osób, które zignorują testy.

Za przeprowadzeniem testów opowiedzieli się wszyscy członkowie rządu i zaapelowali do partii opozycyjnych o wsparcie projektu. Operacja jest krytykowana przez część ekspertów: epidemiologów, lekarzy, biologów molekularnych. Ich zdaniem państwo nie jest w stanie przeprowadzić tak szybko tak szeroko zakrojonej operacji. W wątpliwość podawana jest także wiarygodność rezultatów samych testów.

Na Słowacji rośnie tempo szerzenia się infekcji. W piątek przybyło 1968 nowych przypadków, a w sobotę, gdy testów robi się zdecydowanie mniej – 1567. Statystyka ofiar śmiertelnych zwiększyła się o 4 osoby. Łącznie na Słowacji zmarło 92 chorych. W szpitalach jest 633 pacjentów z Covid-19.