Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek o kolejnym rekordowym wzroście liczby zakażonych koronawirusem. W czwartek przybyło ich 5394, o kilkadziesiąt więcej niż w środę. Od 1 marca w Czechach zakaziło się ponad 100 tys. osób.

Wzrosła także liczba zgonów. W środę zmarły 42 osoby zainfekowane koronawirusem, w czwartek - 13. Łącznie zanotowano 869 zgonów wskutek zakażenia. Tylko w tym tygodniu zmarło ponad 100 osób. Według danych ministerstwa zdrowia liczba hospitalizowanych rośnie. W szpitalach jest 1741 pacjentów, w tym 360 - w ciężkim stanie.

Najwięcej zakażonych przybywa w powiecie Uherske Hradisztie na Morawach. W ciągu ostatnich 7 dni przybyło około 420 osób z pozytywnym wynikiem testów. Nadal wysokie wzrosty są w powiatach: Liberec i Nachod.

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 rząd wprowadził nowe restrykcje, które mają obowiązywać przez 14 dni. Od piątku restauracje, bary i puby mają być zamykane już o godz. 20. Wprowadzono także zakaz funkcjonowania siłowni i basenów, a także ogrodów zoologicznych. Od poniedziałku 12 października na 14 dni zamknięte będą teatry i kina. Zakaz dotyczy także sportu wyczynowego i amatorskiego. Wyjątkiem mają być imprezy międzynarodowe, ale będą rozgrywane bez widzów i przy ograniczonej liczbie uczestników.

Od poniedziałku szkoły wyższe i średnie mają działać tylko w trybie online. Starsze roczniki szkół podstawowych przejdą na nauczanie hybrydowe. Według ministra zdrowia Romana Prymuli, który prezentował w czwartek decyzje rządu, bez wprowadzenia nowych ograniczeń, Czechom w ciągu dwóch tygodni groziłby brak opieki medycznej.