Rekordową od początku epidemii liczbę 14 542 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 76 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

To kolejny w ostatnich dniach dobowy rekord faktycznie nowych zakażeń, poprzedni został odnotowany zaledwie dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń była o prawie dwa tysiące niższa. Jeszcze wyższy był bilans podany w niedzielę - prawie 23 tys. - ale wówczas obejmował on także zaległe przypadki z poprzednich kilku dni.

Rekordową liczbę nowych zakażeń zanotowano w Anglii (12 648), bilans ze Szkocji (806) jest drugim najwyższym w historii, a w Irlandii Północnej (669) - trzecim. Jedynie w Walii liczba nowych przypadków (425) jest wyraźnie niższa od rekordów, choć też jest na wysokich poziomach.

W całej Wielkiej Brytanii łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 530 113, co jest 12. najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji.

Liczba zgonów jest wyraźnie wyższa od tej z poprzedniego dnia, choć bilanse podawane we wtorki, w których uzupełniane są niezarejestrowane wcześniej zgony z weekendu, są zwykle najwyższe z całego tygodnia. To zarazem o pięć zgonów więcej niż we wtorek przed tygodniem.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 42 445, z czego 37 688 osób zmarło w Anglii, 2532 - w Szkocji, 1640 - w Walii, a 585 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

W ciągu ostatniej doby wykonano 273 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, co jest trzecim najwyższym rezultatem, a od początku epidemii - już ponad 23,8 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to prawie 313,8 tys. testów na dobę.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, a bilans testów i zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 w poniedziałek a godz. 9 we wtorek.

Według danych z poniedziałku, które nie uwzględniają Irlandii Północnej, w szpitalach przebywało 3060 chorych na Covid-19, co oznacza wzrost o 291 w stosunku do poprzedniego dnia.