Przewodnicząca władz wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Dias Ayuso zwróciła się do rządu Hiszpanii o udzielenie "pilnej pomocy" w walce z pandemią koronawirusa ze strony wojska, policji krajowej i Gwardii Cywilnej.

Wsparcie logistyczne ze strony wojska i sił bezpieczeństwa państwa zostanie udzielone przyjdzie na początku przyszłego tygodnia - podał w piątek dziennik "ABC". Opóźnienie wiąże się z możliwością rozszerzenia wkrótce stref objętych restrykcjami sanitarnymi w Madrycie, w tym ograniczeniem swobody przemieszczania się.

Wiceprzewodniczący regionalnych władz Ignacio Aguado wyjaśnił, że wojsko zostanie skierowane m.in. do rozkładania namiotów służących jako mobilne izby przyjęć, prac dezynfekcyjnych i udzielania pomocy sanitarnej przy przeprowadzaniu masowych testów PCR na obecność koronawirusa.

Oprócz tego ponad 220 dodatkowych funkcjonariuszy policji krajowej i Gwardii Cywilnej będzie kontrolowało madryckie strefy objęte obostrzeniami oraz egzekwowało sankcje wobec osób nieprzestrzegających kwarantanny - poinformował Aguado.

Rząd regionalny zwrócił się także o ekspresową reformę przepisów dotyczących zatrudniania lekarzy spoza wspólnoty, aby ponownie włączyć do pracy w szpitalach 300 specjalistów, którzy już pracowali podczas stanu alarmowego związanego z Covid-19.

Wiceminister zdrowia publicznego w rządzie wspólnoty Madrytu Antonio Zapatero poinformował na konferencji prasowej w środę, że władze rozważają poszerzenie obszaru objętego obostrzeniami sanitarnymi, w tym ograniczeniem mobilności. Celem jest uniknięcie wprowadzenia kwarantanny w całym mieście, co miałoby - jak ocenił - "tragiczne konsekwencje dla niektórych sektorów (gospodarki)".

Selektywne ograniczenie w swobodzie przemieszczania się mieszkańców obowiązuje od ubiegłego poniedziałku i obejmuje sześć dystryktów stolicy oraz siedem pobliskich gmin. Restrykcje objęły obszary, na których występowało ponad 1000 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni; ograniczenia objęły dotąd 850 tys. osób i mają obowiązywać przez dwa tygodnie.

W związku z pogarszająca się sytuacją epidemiczną minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ostrzegł, że zbliżają się "trudne tygodnie" dla autonomicznej wspólnoty Madrytu, gdzie odnotowuje się 1/3 zakażeń SARS-CoV-2 w całym kraju. Minister wezwał do "zdecydowanego działania" w celu powstrzymania pandemii i zarekomendował 6,6 mln mieszkańców regionu pozostawanie w domach, aby w ten sposób pomóc w powstrzymaniu narastającej fali infekcji.

Według oficjalnych danych w regionie Madrytu odnotowano 4250 nowych przypadków zakażeń, w tym 828 w ciągu ostatnich 24 godzin, a pozostałe to nieodnotowane przypadki z ostatnich dni; stwierdzono 43 zgony.