Liczba szkół w Hiszpanii, w których do poniedziałkowego wieczora potwierdzono zakażenia koronawirusem, wzrosła od czwartku aż czterokrotnie, do ponad 200 - wynika ze statystyk opublikowanych przez służby medyczne rządów wspólnot autonomicznych.

Według danych regionalnych służb medycznych, na które powołuje się we wtorek agencja Europa Press, infekcje SARS-CoV-2 potwierdzono już w co najmniej 212 z ponad 20 tys. hiszpańskich szkół.

Europa Press wskazała, że choć skala zjawiska w ujęciu ogólnokrajowym jest stosunkowo niewielka, to liczba szkół ogłaszających zakażenia wśród uczniów i pracowników rośnie szybko. Od czwartku do poniedziałku liczba placówek oświatowych, w których potwierdzono przynajmniej jedną infekcję koronawirusem, wzrosła aż czterokrotnie.

W czwartek minister oświaty Isabel Celaa informowała, że przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w 53 szkołach. Podkreśliła wówczas, że rząd nie planuje zamykania placówek oświatowych.

Media szacują, że w związku z koniecznością objęcia kwarantanną kolegów zainfekowanych uczniów do wtorku przymusową izolacją objęto w tym kraju co najmniej 3000 dzieci.

Nasilająca się od sierpnia druga fala epidemii w Hiszpanii nie słabnie mimo deklaracji ministerstwa zdrowia o kontrolowaniu ognisk zakażeń. W poniedziałek resort podał, że od piątku potwierdzono ponad 27,4 tys. infekcji SARS-CoV-2, a z powodu zakażenia śmierć poniosło w tym czasie 101 pacjentów.