Premier Norwegii Erna Solberg potwierdziła we wtorek telewizji TV2, że podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty na Litwie spotka się z przebywającą w tym kraju liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

"Nie mogę doczekać się doczekać tego spotkania. Chcę dowiedzieć się od Cichanouskiej, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa, możemy pomóc Białorusinom" - powiedziała poproszona o komentarz premier Solberg.

Norweska telewizja TV2 skontaktowała się również z Cichanouską, która również potwierdziła spotkanie. "Spotkam się z premier Norwegii, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ponieważ obie jesteśmy kobietami, chcemy dużo rozmawiać" - dodała opozycjonistka.

Była kandydatka na urząd prezydenta Białorusi dodała, że przyjmie "każdą pomoc od rządu norweskiego". "Przyjmiemy wszelką pomoc, aby tylko trafiła do Białorusinów" - podkreśliła.

Reklama

Oficjalna wizyta premier Norwegii oraz ministra obrony Norwegii Franka Bakke-Jensena na Litwie zaplanowana jest na 8 września. Premier spotka się z premierem oraz prezydentem Litwy, a także odwiedzi norweskich żołnierzy stacjonujących na Litwie w ramach sił NATO.