Po niewielkim wzroście liczby zakażeń w drugiej połowie lipca Grecja wprowadza od środy obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował we wtorek wiceminister ds. obrony cywilnej.

Dziesięć dni temu władze sanitarne wprowadziły obowiązek noszenia maseczek przez konsumentów w supermarketach. Nakaz obowiązuje również korzystających z transportu publicznego.

Poszerzone zasady wejdą w życie w środę i będą dotyczyć wymogu noszenia maseczek w sklepach, biurach, bankach i piekarniach, lecz nie w kościołach.

„Wzrost liczby infekcji w Atenach i Salonikach dowodzi, że wirus wciąż krąży" - ocenił wiceminister Nikos Hardalias. "Wymóg wprowadzono dla wspólnego dobra" - dodał.

Grecki minister zdrowia Wasilis Kikilias zapewnił w zeszłym tygodniu, że kraj nie boryka się z drugą falą zakażeń, jednak musi zachować czujność.

Jak zauważa agencja Reutera, Grecji udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa do 4227 potwierdzonych zakażeń i 202 zgonów po wcześnie wprowadzonej ogólnokrajowej kwarantannie.

„Nie możemy pozwolić, by coś poszło źle” - powiedział Hardalias.