W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 89 osób i wykryto 576 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 17 marca - podało w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Liczba nowych zgonów jest wyraźnie niższa od tej podanej w środę, gdy było ich 176. To też pierwszy przypadek od końca marca, by bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych był niższy niż sto.

Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii już 43 995 osób, co jest trzecim najwyższym bilansem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

576 nowych zakażeń koronawirusem to najniższa liczba od 17 marca i pierwszy przypadek od tego dnia, by było ich mniej niż 600.

Reklama

Nie wiadomo, czy wyraźnie niższa liczba zgonów i zakażeń ma jakiś związek z faktem, że codzienny bilans został w czwartek podany kilka godzin później niż zwykle ma to miejsce.

Zarazem ministerstwo skorygowało dane z poprzednich tygodni, odejmując 30 302 przypadki, które niesłusznie uwzględniono w bilansie zakażeń. W efekcie tej korekty oraz dodania nowych zakażeń, łączny bilans wynosi obecnie 283 757. To oznacza, że Wielka Brytania, która do tej pory znajdowała się na piątym miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Rosją i Indiami - przesunęła się na siódme, za Peru i Chile.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 252 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, co jest najwyższą dotychczas dobową liczbą, od początku epidemii przeprowadzono już ponad 9,91 mln testów.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie zarejestrowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Natomiast bilans nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano we środę a godz. 9 rano w czwartek.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, pierwszy zgon z powodu Covid-19 miał miejsce 5 marca.