Trzaskowski, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Nadarzynie (woj. mazowieckie) podkreślił, że to nie data przeprowadzenia wyborów jest najważniejsza, tylko proces ich przeprowadzenia.

"Najważniejsze jest to, żeby te wybory były demokratyczne, żeby była szansa na zarejestrowanie komitetów, na zbieranie podpisów, tak żebyśmy wszyscy mieli czas się przygotować do wyborów" - ocenił Trzaskowski. Wyraził również nadzieje, że wszelkie zmiany dotyczące przygotowywania wyborów będą konsultowane między rządem a samorządem.

Trzaskowski, zapytany przez dziennikarzy o wpływ poniedziałkowej publikacji uchwały PKW w Dzienniku Ustaw, na ogłoszenie daty wyborów prezydenckich odpowiedział, że cieszy się, że "została wreszcie opublikowana". "Czekamy na Senat. Senat jest od tego, żeby zgłaszać mądre poprawki. Ja wiem, że to się dzieje i myślę, że będziemy mieli odpowiedź Senatu w ciągu najbliższych dni" - podkreślił.

Reklama

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że głosowanie nad prawem wyborczym może się odbyć albo w poniedziałek wieczorem, albo we wtorek rano. Zaznaczył, że zależy to od tego, w jaki sposób potoczą się prace w komisjach oraz obrady plenarne.

W poniedziałek trzy senackie komisje wznowiły prace nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich. Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że w poniedziałek komisje zakończą prace nad ustawą.

Jak poinformował PAP szef klubu KO Leszek Czarnobaj, o godz. 14. odbędzie się spotkanie senackich klubów: KO, Lewicy i PSL oraz senatorów niezależnych ws. poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich. Według niego poprawka ws. wyborów po 6 sierpnia raczej nie zyska akceptacji.

Szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek rano poinformował, że uchwała PKW dot. wyborów prezydenckich została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Podkreślił, że gdyby uchwałę ogłoszono wcześniej, marszałek Sejmu musiałaby zarządzić wybory w oparciu o ustawę o głosowaniu korespondencyjnym.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk