W nowelizacji ustawy o wyborach korespondencyjnych zwiększone zostaną kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej, a także tak zostaną zmienione przepisy, by w wyborach korespondencyjnych mogła wziąć udział Polonia - powiedział PAP szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS).

Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych. Jednocześnie z porozumienia zawartego między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezesem Porozumienia Jarosławem Gowinem wynika, że zostaną rozpisane nowe wybory po tym, jak Sąd Najwyższy orzeknie unieważnienie tych zarządzonych na 10 maja, a ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie znowelizowana.

"Główna propozycja wiąże się z przywróceniem prerogatyw Państwowej Komisji Wyborczej, bo tutaj było najwięcej zastrzeżeń. Te ponownie ogłoszone wybory będzie organizować wyłącznie PKW" - powiedział PAP Marek Ast pytany, co znajdzie się w zapowiadanej nowelizacji. Dodał, że te wybory będą wyłącznie korespondencyjne.

Reklama

W nowelizacji "znajdą się też kwestie związane z Polonią". "Było podnoszone, że przy tak krótkich terminach Polonia może mieć problem z głosowaniem korespondencyjnym, dzięki temu że czas się wydłuży, będą gwarancje uczestnictwa Polonii w tych wyborach".

Przyznał, że odebranie uprawnień PKW kompetencji w jednej z ustaw antycovidowych mogło być błędem. "Z tego się wycofujemy, to podnosił nasz koalicjant jako jeden z powodów braku swojej akceptacji do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Tego rodzaju nowelizacja ten błąd naprawi" - zaznaczył Ast.

W opinii posła PiS "najbardziej realny jest termin lipcowy", jeśli chodzi o termin wyborów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin oświadczyli w środę wieczorem we wspólnym komunikacie, że oba ugrupowania przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

Poinformowali, że "po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Dodali, że wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym i przedstawiona zostanie propozycja nowelizacji ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. W czwartek rano weto Senatu do tej ustawy odrzucił Sejm.