W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli Platformy Obywatelskiej z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska powiedziała PAP po rozmowach, że dotyczyły one wyborów prezydenckich i poszukiwania rozwiązań, które umożliwią przesunięcie terminu wyborów i ich organizację przez Państwową Komisję Wyborczą. "Rozmawiamy, poszukujemy rozwiązania, które byłoby do zaakceptowania dla nas i dla całej opozycji. Na razie zgadzamy się, co do tego, że wybory nie mogą się odbyć w maju i musi je przygotować Państwowa Komisja Wyborcza. Ostatecznego rozwiązania jednak jeszcze nie ma" - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu, zarazem kandydatka PO na prezydenta.

Według niej, będą kolejne spotkania polityków PO z Gowinem. "W tym tygodniu jest Sejm, także będzie wiele okazji do spotkań" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak żadna z sił opozycyjnych, zasiadających w Sejmie. Platforma chce, aby rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, co - według niej, zgodnie z konstytucją - dałoby podstawę do przełożenia wyborów prezydenckich. Budka zaproponował w zeszły poniedziałek, aby wybory odbyły się w maju 2021 roku.

O godz. 17 rozpoczęło się w Pałacu Prezydenckim spotkanie posłów Porozumienia (wraz z Gowinem) z prezydentem Andrzejem Dudą.

W Senacie jest obecnie specustawa, autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma po zasięgnięciu opinii PKW określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja.