Szczytowy punkt zakażeń koronawirusem w Bułgarii nastąpi za 2-3 dni - ocenił w czwartek szef Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Todor Kantandżiew. W Bułgarii, gdzie 1081 osób się zakaziło, a 50 zmarło, przybywa co dzień po 50-60 zakażeń.

Na tle innych krajów sytuacja w Bułgarii wydaje się stabilna, co wynika z faktu, że Krajowy Sztab Operacyjny wprowadził na wczesnym etapie epidemii cały szereg restrykcji. Według najnowszych danych sztabu za wyleczonych uznano 190 osób - podkreślił Kantadżiew.

Poważny niepokój budzi sytuacja w Plewenie na północy kraju, gdzie w zakładzie odzieżowym zatrudniającym ok. 2 tys. osób powstało duże ognisko zakażeń. W poniedziałek fabrykę zamknięto, a wszyscy pracownicy zostali poddani badaniom i objęci kwarantanną. Testy wykazały obecność koronawirusa u 25 osób.

Równie niepokojąca jest sytuacja w sofijskim pogotowiu. Jego szef dr Georgi Gelew poinformował, że u 266 osób spośród 777 zatrudnionych badania wykazały obecność antyciał, co oznacza, że przeszli oni Covid-19, a choroba miała lekki przebieg. Problem polega na tym, że osoby te, będące nosicielami koronawirusa, mogły przyczynić się do rozprzestrzenienia SARS-CoV-2 mimo stosowanych środków ochrony takich jak kombinezony, maseczki i rękawiczki.

Gelew podkreślił na konferencji prasowej w czwartek, że kierownictwo pogotowia samo zadbało o przeprowadzenie testów wśród swoich pracowników i sfinansowało je ze swoich środków. Na obecnym etapie trudno określić, kiedy mogło dojść do zakażenia, upłynęło bowiem zbyt wiele czasu - podkreślił Gelew,

W oczekiwaniu na prognozowany szczyt zakażeń władze Bułgarii nadal utrzymują wprowadzone wcześniej ograniczenia i restrykcje. Doszły do nich nowe, w tym ogłoszone przez urząd głównego muftiego Bułgarii restrykcje związane ze świętem zakończenia postu w ramadanie.

Zgodnie z poleceniem muftiego wszystkie meczety w Bułgarii pozostaną zamknięte, a modlitwy będą nadawane przez internet. Nie będzie możliwości osobistego udziału w nabożeństwach.

Ramadan zaczyna się w tym roku czwartek. W Bułgarii jest około 2 tys. meczetów. Liczba muzułmanów w 7-milionowej Bułgarii jest szacowana na 1,2-1,5 mln. Wyznawcy islamu mieszkają przeważnie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju.

W prawosławną Wielkanoc, w ubiegłą niedzielę, bułgarskie władze cerkiewne nie zgodziły się na zamknięcie świątyń, a nabożeństwa odbywały się zgodnie z porządkiem mszy.