Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek europejską platformę danych dotyczących Covid-19, aby umożliwić szybkie gromadzenie i udostępnianie danych naukowych związanych z koronawirusem.

"Naukowcy z całego świata wypracowali już bogatą wiedzę na temat koronawirusa. Ale żaden badacz, laboratorium ani kraj nie jest w stanie znaleźć rozwiązania samodzielnie. Dlatego chcemy pomóc naukowcom w dostępie do danych i dzieleniu się nimi z innymi" - powiedziała w nagraniu wideo przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Nowa platforma ma być miejscem, w którym naukowcy z całego świata będą mogli gromadzić i udostępniać zbiory danych dotyczących sekwencji DNA, struktur białka, danych z badań przedklinicznych i klinicznych, a także danych epidemiologicznych dotyczących koronawirusa.

Inicjatywa powstała z udziałem Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej Europejskiego Instytutu Bioinformatyki (EMBL-EBI), organizacji Elixir, a także państw członkowskich oraz innych partnerów.

Reklama

"Spodziewamy się przesłania tysięcy sekwencji DNA i dziesiątek tysięcy artykułów badawczych w ciągu kilku dni" - podkreśliła von der Leyen.

Platforma jest priorytetowym projektem pilotażowym, który ma zrealizować cele europejskiej chmury dla otwartej nauki. Opiera się ona na sieciach współpracy między EMBL-EBI a krajowymi publicznymi jednostkami zajmującymi się danymi dotyczącymi zdrowia.

Unijni ministrowie ds. badań naukowych, który obradowali na początku kwietnia, poparli 10 działań w ramach planu walki z koronawirusem. Oprócz uruchomionej w poniedziałek europejskiej platformy danych dotyczących Covid-19 "27" koordynuje finansowanie i rozszerzanie ogólnoeuropejskich badań klinicznych, działa też na rzecz zwiększania wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw.