Przede wszystkim nadal zalecamy "izolację 2-metrową"; dokładne wytyczne o korzystaniu od poniedziałku z gór i parków narodowych będą w rozporządzeniu o "luzowaniu" obostrzeń, które zostanie opublikowane do końca tego tygodnia – poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią. Zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach i kościołach, a w kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi.

"Rzeczywiście otwieramy możliwość przemieszczania się i rekreacyjno-zdrowotnego korzystania z przestrzeni zielonej, z lasów. Przepisy rozporządzenia w tej chwili powstają, aby nikt nie miał żadnych wątpliwości, co nas obowiązuje od poniedziałku" - mówił Andrusewicz podczas piątkowej konferencji prasowej.

Pytany, czy w związku w pierwszym etapem łagodzenia obostrzeń, już od poniedziałku będzie można wybrać się w góry, czy do parku narodowego, Andrusewicz zapowiedział, że szczegółowe zasady opublikowane zostaną do końca tego tygodnia.

Mówił też, że dokładne wytyczne uwzględniają, że czasem wejście do parków narodowych jest odpłatne, czy też parki takie są otwierane, bądź zamykane w określonych godzinach, a wtedy może "kumulować się jakiś ruch".

"Przede wszystkim zalecamy nadal 2-metrową izolację. Czyli, jeżeli nawet udajemy się na spacer, jeżeli udajemy się w tę przestrzeń zieloną, to izolację 2-metrową, odstęp 2-metrowy od innych osób w ruchu, musimy zachować" - podkreślił.