Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu skierował list do swego czeskiego odpowiednika Lubomira Metnara z prośbą o jak najszybsze przekazanie Rosji pomnika radzieckiego marszałka Iwana Koniewa, zdemontowanego w jednej z dzielnic Pragi.

Rosja jest gotowa pokryć koszty operacji - dodał Szojgu.

W liście, którego tekst ministerstwo obrony Rosji opublikowało w czwartek wieczorem, minister napisał, że jego kraj "nie może pozostać obojętny" wobec usunięcia pomnika. "Proszę Pana o jak najszybsze przekazanie pomnika Federacji Rosyjskiej. Oczekujemy informacji o miejscu i czasie jego przekazania" - zaapelował Szojgu.

Wyraził także ubolewanie z powodu decyzji samorządu lokalnego w Pradze o demontażu pomnika. Nazwał Koniewa "bohaterem i wyzwolicielem Europy i samej Pragi z rąk nazistów" podczas II wojny światowej i zapewnił, że dowodzona przez marszałka operacja "uratowała życie setkom tysięcy Czechów".

Reklama

Koniew wyzwalał Pragę w 1945 r., a później uczestniczył m.in. w stłumieniu Powstania Węgierskiego w 1956 roku. Pomnik w Pradze, na mocy władz dzielnicy Praha 6 zdemontowany został przed tygodniem. Ma trafić do muzeum XX wieku, które władze czeskiej stolicy zamierzają stworzyć.