Rosyjski Komitet Śledczy przygotował akt oskarżenia na podstawie artykułu o nielegalnym przekroczeniu granicy i nielegalnym posiadaniu broni wobec jednego z liderów Tatarów krymskich, posła parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa - podał w środę portal Ukraińska Prawda.

Serwis powołuje się na przekazane przez Dżemilewa zawiadomienie o planowanym na 10 kwietnia przedstawieniu mu zarzutów w Symferopolu.

Z dokumentu wynika, że sprawę wszczęto jeszcze w sierpniu 2014 roku. Akt oskarżenia sporządzono na podstawie trzech artykułów dotyczących: nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Rosji, nielegalnego nabywania, przekazywania, zbywania, przechowywania, przewozu albo noszenia broni oraz niedbałego przechowywania broni palnej.

Dżemilew, długoletni więzień sowieckich łagrów, był wcześniej przewodniczącym samorządu tatarskiego, Medżlisu, a następnie pełnomocnikiem prezydenta Ukrainy ds. Tatarów krymskich. Wielokrotnie potępiał aneksję Krymu przez Rosję.

Tatarzy krymscy stanowią 12 proc. mieszkańców zaanektowanego przez Rosję w marcu 2014 półwyspu. Aneksji dokonano po interwencji zbrojnej i referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy byli przeciwni nielegalnemu plebiscytowi. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.