W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła 4 731 po tym, jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 582 nowe przypadki infekcji - podał w sobotę specjalny sztab powołany przez władze. Od początku pandemii Covid-19 zmarły 43 osoby, w tym 9 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Większość nowych zakażeń zarejestrowano w Moskwie - 434. W obwodzie moskiewskim odnotowano 49 nowych przypadków koronawirusa, w Petersburgu - 15, a w obwodzie briańskim w centralnej Rosji - 12. Ogółem według stanu na sobotę rano koronawirus zarejestrowano w 78 regionach Federacji Rosyjskiej spośród ponad 80.

Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało 333 pacjentów z Covid-19, w tym 52 osoby wypisane zostały ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

Jak poinformowały władze stolicy, spośród 434 nowych zakażeń w Moskwie niemal połowę (210) wykryto u ludzi w wieku poniżej 45 lat. Koronowirus potwierdzono także u 14 dzieci.

Moskwa, w której mieszka co najmniej kilkanaście milionów ludzi, pozostaje głównym ośrodkiem zachorowań w Rosji. Spośród obecnie zarejestrowanych 4 731 zakażeń w całym kraju na stolicę przypadło do tej pory 3 357 przypadków.

W walce z koronawirusem Rosja obecnie podąża zgodnie z optymistycznym scenariuszem - powiedziała szefowa państwowego urzędu Rospotriebnadzor Anna Popowa. "Obecnie bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy - zarówno najbardziej korzystny, optymistyczny, jak i najbardziej niekorzyrzystny. Dziś Rosja podąża według optymistycznego scenariusza" - oceniła Popowa w telewizji państwowej Rossija 1.

W Rosji do końca kwietnia obowiązują dni wolne od pracy. W Moskwie mieszkańcy mają obowiązek przestrzegania zasad samoizolacji.