Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że przeprowadził rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów w tym kraju w sprawie tego, jak bezpiecznie świętować Wielkanoc w warunkach szerzenia się koronawirusa i zapowiedział wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu".

"Z okazji Wielkanocy w cerkwi jest dużo ludzi. Wśród nich są też ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy. Dlatego przygotowujemy i wkrótce zaprezentujemy projekt +Wielkanoc w Domu+, który pomoże w obchodzeniu tego wielkiego święta w domu, nie zbierając się tłumnie w cerkwiach" - powiedział w środę prezydent podczas telekonferencji z przedstawicielami lokalnych władz. Nie podał jednak szczegółów wdrażanego programu.

Jak zaznaczył, zwierzchnicy Cerkwi "rozumieją" to i zgadzają się, że nabożeństwa można przeprowadzać online, w formacie wideokonferencji, a jeśli jakaś ceremonia wymaga bezpośredniego udziału ludzi, to trzeba ograniczać liczbę obecnych na niej wiernych.

Biuro prasowe prezydenta podało, że podczas spotkania omówiono także możliwość wysłania w okolice świątyń patroli policyjnych. Prawosławna Wielkanoc w tym roku przypada 19 kwietnia.

Na Ukrainie dotychczas potwierdzono 116 przypadków zakażenia koronawirusem; cztery osoby zmarły. Jedna wyzdrowiała.