"Przedłużamy kwarantannę i wprowadzamy stan nadzwyczajny (...) na całym terytorium na 30 dni, do 24 kwietnia 2020 roku" - powiedział. Jak dodał Szmyhal, w razie konieczności ograniczenia mogą być przedłużone. Wcześniej stan nadzwyczajny obowiązywał w kilku obwodach.
Ogłoszona w środę decyzja oznacza, że wiceminister ochrony zdrowia, który jest też głównym lekarzem sanitarnym kraju, będzie nadzorował likwidację skutków nadzwyczajnej sytuacji medyczno-biologicznej na poziomie państwowym.
Postanowiono też, że placówki medyczne mają prawo przeprowadzania obowiązkowych badań osób, które mają objawy Covid-19 lub miały kontakt z osobami, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, jeśli odmawiają poddania się badaniu w formie dobrowolnej - pisze Interfax-Ukraina. Przewidziano też obowiązkową hospitalizację takich osób oraz objęcie kwarantanną osób z postawioną diagnozą Covid-19 oraz osób odmawiających leczenia.
Obiekty, w których odbywają się badania, hospitalizacja albo kwarantanna mają być ochraniane przez policję i Gwardię Narodową.
Jak wyjaśnia ukraiński rząd, ogłoszenie stanu nadzwyczajnego (sytuacji nadzwyczajnej) przewiduje, że władze, a przede wszystkim służby obrony cywilnej pracują w specjalnym, wzmocnionym trybie. Zaznacza się, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie oznacza ograniczania praw i wolności obywateli ani ingerowania w zarządzanie prywatnymi przedsiębiorstwami, w przeciwieństwie do stanu wyjątkowego.
Szmyhal ogłosił też w środę, że w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 rząd ma zamiar w tym tygodniu całkowicie zamknąć ruch pasażerski w obie strony przez granicę państwową. "Do końca piątku powinniśmy wstrzymać wszelki ruch pasażerski przez granicę Ukrainy w obie strony" - powiedział premier na środowym posiedzeniu rządu.
"Jest to konieczne, gdyż w ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (...) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją" - dodał Szmyhal.
Obowiązujące obecnie ograniczenia dotyczą regularnego ruchu pasażerskiego - autobusowego, lotniczego, kolejowego i wjazdu cudzoziemców.
Dotychczas na Ukrainie potwierdzono 113 przypadków zakażenia koronawirusem. Cztery zainfekowane osoby zmarły. Jedną osobę uznano za wyleczoną.