- Rozmawiałem z prezydentem Chin. Sprowadzimy maseczki i inny potrzebny sprzęt medyczny z Chin - mówił na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda. Zaapelował również o przestrzeganie zakazów i zaleceń z uwagi na pandemię koronawirusa.

Wcześniej w radiu Zet wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział już, że w czwartek do Polski przyleci samolot z Chin z akcesoriami medycznymi.

Wskazał, że transport, o którym mówił został zamówiony przez KGHM. "Za chwile będzie transport Orlenu, który zakupił kilka milionów maseczek. Pan prezes PKN Orlen Daniel Obajtek niezwykle aktywnie działa w tym zakresie, inne spółki również. Korzystamy z wszelkich możliwości, żeby pozyskiwać ten sprzęt" - zapewnił.

Ładunek zawiera sprzęt o wartości 5,5 mln dolarów USD, który przeznaczony zostanie do walki ze skutkami pandemii.

Zakup został sfinansowany w całości ze środków własnych KGHM Polska Miedź S.A. W ładowniach dreamlinera z floty LOT, który dziś wyleci z Chin, znajdzie się między innymi: blisko 20 nowoczesnych respiratorów medycznych, 100 tysięcy sztuk kombinezonów, 500 tysięcy maseczek ochronnych oraz 200 tysięcy par gogli medycznych. W tej chwili trwają ostatnie procedury związane z odprawą celną.

Sprzęt, który docelowo trafić ma do szpitali, przychodni oraz placówek innych służb sanitarnych, zostanie przekazany do dyspozycji władz państwowych, które będą decydować o jego dokładnym przeznaczeniu.

„To nasz moralny obowiązek jako spółki Skarbu Państwa, by pomagać w takim zakresie, jak to dla nas możliwe i dzielić się pomocą z polskim społeczeństwem - powiedział prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński - Wszyscy przeżywamy trudne chwile i musimy się wspierać. W naszej firmie mamy zasadę, że nigdy nikogo nie zostawiamy bez pomocy. W obecnej sytuacji dotyczy to wszystkich Polaków”.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A. dodał, że na pewno nie jest to ostatni transport z pomocą medyczną. „Będziemy organizować kolejne transporty sprzętu, który służyć będzie zwalczaniu skutków tej strasznej epidemii - podkreślił prezes Chludziński - Mam nadzieję, że już wkrótce będę miał kolejne dobre informacje”.