Na Ukrainie wyzdrowiał pierwszy pacjent zakażony koronawirusem - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Szef państwa zapowiedział, że wkrótce na Ukrainę trafi z Chin 10 mln testów na Covid-19, a także sprzęt i środki medyczne.

Test przeprowadzony u mężczyzny w szpitalu w Czerniowcach na południowym zachodzie kraju po raz drugi dał negatywny wynik - podkreślił Zełenski. Pacjent ma być w piątek wypisany do domu.

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku szef państwa ogłosił, że w ciągu 48 godzin na Ukrainę z Chin ma trafić 10 mln precyzyjnych laboratoryjnych testów na obecność koronawirusa, 400 tys. szybkich testów, 10 respiratorów, milion maseczek, które będą przekazane aptekom, 100 tys. maseczek o podwyższonej klasie ochrony, które - jak dodał Zełenski - otrzymają lekarze i policjanci, oraz 10 tys. litrów płynu dezynfekującego.

Internetowa gazeta "Ukraińska Prawda" przekazała, że zaopatrzenie z Chin będzie przetransportowane na Ukrainę na pokładzie wojskowego samolotu Ił-76, który w piątek wyleciał z Kijowa.

Zełenski poinformował też, że przez ostatnich pięć dni na Ukrainę powróciło ponad 50 tys. ukraińskich obywateli.

Dotychczas w tym kraju potwierdzono 26 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym trzy śmiertelne.