W Belgii w środę o godz. 12 zaczęły obowiązywać specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać co najmniej do 5 kwietnia.

Wychodzenie ludzi z domów ograniczone jest do nagłych wypadków: w celu pójścia do sklepu spożywczego, apteki, poczty, banku lub na stację benzynową. W pomieszczeniach i na zewnątrz musi być zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między ludźmi.

Zakazano spotkań, ale możliwa jest aktywność fizyczna na zewnątrz taka jak spacer, jogging, jazda na rowerze, ale tylko z osobą, z którą mieszka się pod jednym dachem.

W ślad za innymi krajami europejskimi rząd Belgii ogłosił w ubiegłym tygodniu zamknięcie do 3 kwietnia wszystkich szkół kawiarni, restauracji i części sklepów. Szkoły mają być zamknięte na pięć tygodni. Egzekwowaniem wprowadzonych przepisów ma się zająć policja.

W środę przed południem podano, że w Belgii przez ostatnią dobę stwierdzono 243 nowe zakażenia koronawirusem. Liczba osób, u których wykryto infekcje, wynosi łącznie 1486. W ciągu ostatniej doby hospitalizowano 135 nowych pacjentów i odnotowano cztery zgony. W sumie w Belgii z powodu Covid-19 zmarło już 14 osób.