Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali w poniedziałek na temat działań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Według źródła unijnego PAP jeszcze w poniedziałek Komisja Europejska ma opublikować wytyczne dla wszystkich krajów w sprawie kontroli granicznych. Ich celem ma być zapewnienie, że ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi nie będą utrudniać przemieszczania towarów i funkcjonowania jednolitego rynku.

Macron, Merkel, a także przewodniczący Rady Europejskiej i KE zgodzili się też, że kwestia ta powinna być koordynowana nie tylko z krajami należącymi do UE.

Jeszcze w poniedziałek po południu ma się odbyć wideokonferencja państw grupy G7 w sprawie koronawirusa. Wcześniej na ten temat będą rozmawiać von der Leyen, Michel oraz szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Z kolei we wtorek - jak poinformował szef Rady Europejskiej - ma odbyć się wideokonferencja z udziałem szefów państw i rządów krajów UE. Będzie to już drugie tego typu nadzwyczajne połączenie w ostatnich dniach.

Pandemia koronawirusa mocno nadwyrężyła unijną solidarność, czego przykładem było np. wprowadzanie przez Francję i Niemcy zakazu eksportu wyrobów ochronnych (nawet do innych krajów UE). Państwa te wycofały się z tego, gdy Komisja Europejska zagroziła im procedurami o naruszenie prawa UE.

Teraz sporym wyzwaniem jest zamykanie przez kraje członkowskie granic. Szefowa KE von der Leyen apelowała, by rządy nie działały jednostronnie. Również przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwracał uwagę na potrzebę silniejszej koordynacji na szczeblu unijnym. W niedzielnym oświadczeniu zauważył, że przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych, jeżeli nie jest oparte na danych organów ds. zdrowia, powoduje więcej szkody niż pożytku.