Ograniczenia wchodzą w życie od 17 marca. Nie będą jeździć pociągi do Rygi i Kiszyniowa oraz do miast Ukrainy, w tym: Kijowa, Odessy, Lwowa, Chersonia i Charkowa. Decyzja jest związana z tym, że Ukraina zamknęła swoje granice z powodu koronawirusa.

Rosja od czasu kryzysu ukraińskiego nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Ukrainą.

Mołdawia jest krajem o masowej migracji zarobkowej za granicę. Najliczniejsza diaspora mołdawska żyje w Rosji i we Włoszech. Do niedawna pomiędzy Kiszyniowem i miastami północnych Włoch kursowały dziesiątki rejsów lotniczych dziennie.

Rosyjskie koleje w ostatnich tygodniach wstrzymały połączenia z Mongolią, Chinami, Czechami i państwami Europy Zachodniej: Francją i Niemcami. Pociągi, które kursują do krajów UE, z reguły przejeżdżają przez terytorium Polski i Białorusi.

W Rosji dotąd zarejestrowano 59 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego większość - 33 - w Moskwie. Większość chorych wyjeżdżała w ostatnich tygodniach do krajów, gdzie trwa epidemia. Jednak w trzech przypadkach chorymi są osoby, które Rosji nie opuszczały, a kontaktowały się z zakażonymi - poinformował w niedzielę urząd Rospotriebnadzor.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)