Żołnierze wojsk sojuszniczych przybywający do Polski wypełniają przed przekroczeniem granicy ankietę dotycząca stanu zdrowia; obowiązek wypełnienia ankiet mają także ci, którzy już przebywają w Polsce – poinformowało w czwartek MON.

"Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju, m.in. w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20, przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin" – poinformowało MON. Resort dodał, że wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań.

MON zaznaczyło, że "dotychczas w Polsce nie było żadnego przypadku zarażenia koronawirusem żołnierza wojsk sojuszniczych".

Reklama

MON zapewnia, że wojsko współdziała z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, "aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy", a w resorcie oraz jednostkach Wojska Polskiego podjęto działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.

Resort przypomniał, że do sztabu kryzysowego MZ są oddelegowani w trybie 24-godzinnym oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a wojsko utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej.

Szef MON zdecydował w czwartek, że żołnierze WOT - zgodnie z wnioskiem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - zostaną skierowani na lotniska do zadań związanych z zapobieganiem opóźnianiem rozprzestrzeniania się epidemii. Do wsparcia służb lotniskowych zostanie skierowanych ponad 300 żołnierzy WOT. Będą wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Do zadań "terytorialsów" będzie należało mierzenie temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. WOT, które w czwartek przeszły z modelu szkoleniowego na kryzysowy, będą wspierać służby lotniskowe w portach lotniczych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.