Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Czech Andrej Babisz ogłosił w czwartek natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Będzie obowiązywać 30 dni. Przedłużenie jest możliwe tylko za zgodą Izby Poselskiej.Rząd może ogłosić stan wyjątkowy na okres maksymalnie 30 dni, na jego ewentualne przedłużenie musi się zgodzić Izba Poselska. Izba musi także zostać natychmiast powiadomiona o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gdyż ma ona prawo anulować decyzję rządu w tej sprawie.

Według Babisza, w Czechach zakażenie koronawirusem wykryto dotąd u 104 osób, w tym u 50 w Pradze.

Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który wnioskował o wprowadzenie stanu wyjątkowego, powiedział, że pozwoli on rządowi na bardziej elastyczne reagowanie na sytuację związaną z koronawirusem.

Rząd zdecydował, że od piątku zakazem wstępu objęte będą boiska sportowe, siłownie, baseny, ośrodki odnowy biologicznej, kluby muzyczne, biblioteki oraz galerie artystyczne. Restauracje i inne lokale gastronomiczne będą musiały być zamknięte od godz. 20 do godz. 6 rano. Wstrzymano natomiast całkowicie działalność takich placówek w galeriach handlowych.

Władze zdecydowały także o odwołaniu imprez, w których liczba uczestników przekracza 30 osób. Do tej pory progiem było 100 osób. Ograniczenie to nie dotyczy obrad konstytucyjnych organów państwa, rozpraw sądowych i uroczystości pogrzebowych.

Od soboty zostaną wznowione kontrole na granicach z Austrią i Niemcami, które będzie można przekraczać tylko w 11 wyznaczonych miejscach.

Do Republiki Czeskiej nie będą wpuszczani obywatele państw o podwyższonym ryzyku zarażenia, a czeskim obywatelom zabroniono podróżowania do tych krajów. Są to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja. Przebywających tam czeskich obywateli zobowiązano do jak najszybszego powrotu i odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Stan wyjątkowy nigdy nie był wprowadzany na terenie całej Republiki Czeskiej. Dotąd obowiązywał czterokrotnie – w 2006, 2007 i 2013 roku - w związku z powodziami, a w 2007 roku w związku z huraganem Cyryl. W tym ostatnim przypadku jedyną zarządzoną restrykcją był dwutygodniowy zakaz wstępu do zniszczonych przez żywioł lasów.

Stan wyjątkowy jest w Czechach drugim w kolejności po stanie niebezpieczeństwa środkiem reagowania na sytuację kryzysową. Stopnie wyższe to stan zagrożenia państwa i stan wojenny. Stan wyjątkowy pozwala na różne ograniczenia praw obywateli, także praw majątkowych.