O dodatkowych środkach, które wygospodarowano w miejskim budżecie, i przeznaczeniu ich na podwyżki w sferze samorządowej poinformował prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej.

"Mówiłem wcześniej wielokrotnie, że budżet 2020 roku jest budżetem trudnym. Podobnie jak samorządy lokalne w Polsce, wskutek wprowadzonych przez rząd zmian ustawowych mamy niższe dochody. W przypadku Elbląga jest to kwota ok. 42,5 mln zł"- podkreślił Wróblewski.

Jak wskazał, "wskutek zmian ustawowych największe obciążenie dla Elbląga na 2020 rok stanowi podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł".

"Na ten cel samorząd musiał przeznaczyć ponad 8 mln zł. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia spowodowało spłaszczenie wynagrodzeń wszystkich pracowników samorządowych, dlatego też podjąłem decyzję o przeanalizowaniu wszystkich kosztów sfery samorządowej. W wyniku tych działań wygospodarowaliśmy ok. 3,6 mln zł, co pozwoli na wprowadzenie podwyżek od 1 maja 300 zł średnio na etat w całej sferze samorządowej"- wyjaśnił Wróblewski.

Dodał, że podwyżki od 1 maja nie obejmą nauczycieli, ponieważ oni mają mieć wprowadzoną 6 proc. podwyżkę od 1 września.

Wskazał, że "w trudnych realiach budżetowych, w 2020 roku miasto przeznaczy łącznie prawie 12 mln zł na podwyżki wynagrodzeń pracowniczych ze środków własnych".

Dodał, że "jest to duże wyzwanie dla tego budżetu, jak również dla budżetów w latach następnych, w których skokowo wzrosną wydatki bieżące".

"Już obecnie analizujemy i opracowujemy różne warianty zachowania równowagi budżetowej w latach następnych. Pragnę podkreślić, iż wszystkie te działania będą przeprowadzane w taki sposób, aby nie ograniczać możliwości rozwojowych miasta"- podkreślił Wróblewski. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka