Wszystkie cztery nowe przypadki wykryto w różnych miejscach w południowej Anglii, wśród osób, które niedawno powróciły z północnych Włoch, gdzie jest największe ognisko koronawirusa w Europie. Jak podały służby medyczne, obecnie trwają działania w celu ustalenia osób, z którymi zakażeni mogli się kontaktować i miejsc gdzie przebywali.

Spośród dotychczasowych 40 zakażeń, w Anglii miało miejsce 37, zaś w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej - po jednym.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że od momentu, gdy epidemia wyszła poza kontynentalne Chiny do poniedziałku rano, przebadano w całym kraju 13.525 osób.

W poniedziałek w Londynie odbyło się posiedzenie rządowego sztabu kryzysowego poświęcone walce z koronawirusem. Premier Boris Johnson powiedział po jego zakończeniu, że rozprzestrzenianie się wirusa w całym kraju jest prawdopodobne, choć zarazem zapewnił, iż Wielka Brytania jest przygotowana do powstrzymywania epidemii.

Uzgodniony podczas tego posiedzenia pan działań ma zostać przedstawiony we wtorek. Poniedziałkowa brytyjska prasa pisała, że rząd nie wyklucza żadnych kroków - z zamykaniem szkół, odwoływaniem wszelkich masowych zgromadzeń, zachęcaniem do pracy z domu i ograniczenia korzystania z transportu publicznego na czele, a nawet możliwe jest całkowite odcinanie od świata miast, które byłyby ogniskami choroby.

Tymczasem brytyjski rząd poinformował, że nowy minister finansów Rishi Sunak przedstawi plan budżetu na nowy rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się w kwietniu, w ustalonym terminie, czyli 11 marca - mimo że rozprzestrzeniająca się epidemia odbija się na brytyjskiej i światowej gospodarce.

W poniedziałek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podniosło ocenę ryzyka związanego z epidemią koronawirusa w UE z umiarkowanego do wysokiego poziomu.