Zadecydowałem, żeby do piątku wstrzymać jakąkolwiek wycinkę drzew przy wybrzeżu Helskim - poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział jedocześnie, że w piątek władze stolicy spotkają się z aktywistami protestującymi przeciwko wycince drzew.

W połowie stycznia stołeczny Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że ulice Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie będą przebudowywane na odcinku około 2,2 km od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Głównym celem jest stworzenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a także rozbudowa ulic uwzględniająca przede wszystkim potrzeby ruchu rowerowego i pieszego. Konsekwencją inwestycji przeciwpowodziowej będzie konieczność wycinki 500 drzew wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego. Miasto zapowiedziało przy tym, że w zamian zasadzi tam tyle samo drzew.

W poniedziałek przy Wybrzeżu Helskim przeciwko wycince drzew protestowała grupa aktywistów z organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, a także mieszkańców Pragi Północ. W odpowiedzi na ten protest, we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas wspólnej konferencji z Justyna Glusman, dyrektorką koordynatorką ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w warszawskim ratuszu zapowiedział wstrzymanie wycinki drzew przy wybrzeżu Helskim.

"Ponieważ były tutaj protesty, w związku z tym, zadecydowałem, żeby do piątku wstrzymać jakąkolwiek wycinkę. W piątek się spotkamy z organizacjami, które protestują, po to, żeby porozmawiać o tym, jak ten projekt będzie wyglądał i czy jesteśmy w stanie jeszcze bardziej ograniczyć ingerencję w zieleń" - powiedział Trzaskowski.

Prezydent stolicy zaznaczył, że inwestycja przeciwpowodziowa to projekt realizowany od wielu lat w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców warszawskiej Pragi, a także znajdującego się nieopodal ogrodu zoologicznego. "Jest to teren zalewowy (...) pamiętacie państwo lata, w których stała tutaj woda" - przypomniał Trzaskowski. Podkreślił także, że absolutnym priorytetem jest zapewnienie temu miejscu bezpieczeństwa, ale przy minimalnej ingerencji w przyrodę. "Moje najważniejsze zobowiązanie jest takie, że ten projekt będzie realizowany przy najmniejszej możliwej ingerencji w przyrodę" - podkreślił.

Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w warszawskim ratuszu zapowiedziała, że w związku z realizacją projektu budowy wału przeciwpowodziowego przy wybrzeżu Helskim zostanie zwiększona kompensacja przyrodnicza dla Pragi Północ. "A więc przede wszystkim posadzimy dużo więcej drzew w tym roku" - zapowiedziała.

Po konferencji jeden z przedstawicieli stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" powiedział dziennikarzom, że słowa prezydenta Trzaskowskiego, "były dokładnie tym", czego oczekiwali od niego protestujący aktywiści. "Oczekiwaliśmy, że prezydent wstrzyma wycinkę drzew i on to dzisiaj zapowiedział. Teraz czekamy na rozmowy, w wyniku których chcemy uratować jak najwięcej drzew" - powiedział.

Cała inwestycja zabezpieczenia przeciwpowodziowego i rozbudowy ulic ma kosztować 76 mln zł i zakończyć się w styczniu 2022 r. Jej wykonawcą jest Skanska SA.