Szef polskiego rządu na forum ekonomiczne w Davos uda się bezpośrednio po zakończeniu we wtorek wizyty w Tokio. Polskę podczas forum reprezentują także prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także minister finansów Tadeusz Kościński.

Jak wynika z informacji przekazanej PAP przez Centrum Informacyjne Rządu, w ramach wizyty planowany jest udział Morawieckiego w nieformalnym spotkaniu liderów (tzw. format IGWEL) w godzinach porannych, a także w debacie pt. „Tax Cooperation: How to Avoid the Race to the Bottom”, której organizatorem jest Polski Instytut Ekonomiczny.

"Przedmiotem debaty będą kwestie związane z polityką podatkową i zwalczaniem zjawiska unikania podatków. Premier Morawiecki przedstawi polskie propozycje dotyczące współpracy międzynarodowej w celu budowy skutecznego systemu regulacyjnego w tym obszarze" - podał CIR.

Na marginesie forum ekonomicznego planowane są też spotkania szefa rządu z politykami oraz przedstawicielami biznesu.

Premier Morawiecki pytany we wtorek podczas wizyty w Tokio o udział w forum w Davos przyznał, że ma zaplanowane wiele spotkań, również z inwestorami. "Cieszę się, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania" - mówił dziennikarzom.

"Japońscy inwestorzy szukają w Polsce partnerów do inwestycji tutaj, w Japonii, i podobnie co roku w Davos, bo to już któreś z kolei (Światowe Forum Gospodarcze - PAP), na którym będę, widać, że Polska jest również pewnym partnerem, który jest coraz istotniejszy dla firm na całym świecie do tworzenia wspólnych przedsięwzięć, również takich, które wiążą się z zakupem firm zagranicznych przez firmy polskie" - dodał.

Morawiecki ocenił, że świadczy to o atrakcyjności Polski i ekspansywności polskiego kapitału. "Mamy szereg przykładów polskich firm, które kupiły już swoich konkurentów w zachodniej Europie - będę o takich możliwościach rozmawiał w Davos, bo tam również mamy zaplanowany szereg spotkań z inwestorami" - zapowiedział szef rządu.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbywa się w Davos w dniach 21 - 24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", udział weźmie niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol. (PAP)

autor: Rafał Białkowski