Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że w sobotę w regionie Mopti w środkowym Mali siły francuskie zabiły 33 „terrorystów”. Doszło do tego w ramach prowadzonej przez Francję operacji Barkhane, która skierowana jest przeciwko grupom dżihadystycznym w Sahelu.

„Dziś rano dzięki zaangażowaniu naszych żołnierzy i sił (w operacji) Barkhane zdołaliśmy zneutralizować 33 terrorystów, wziąć jednego więźnia i uwolnić dwóch malijskich żandarmów, którzy byli zakładnikami” - powiedział Macron w Abidżanie w przemówieniu do Wspólnoty Francuskiej drugiego dnia jego wizyty w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Dowództwo armii francuskiej potwierdziło liczbę ofiar śmiertelnych akcji, którą przeprowadzono w nocy w pobliżu granicy mauretańskiej, około 150 km na północny zachód od miasta Mopti w Mali.

„To znaczący sukces, to jest zaangażowanie naszych sił i wsparcie, którego udzielamy Mali, regionowi i naszemu bezpieczeństwu” - podkreślił Macron.

„Ponieśliśmy straty, ale dziś rano odnieśliśmy także zwycięstwa” - dodał.

Sobotnia akcja miała miejsce niecały miesiąc po śmierci 13 żołnierzy francuskich w zderzeniu dwóch śmigłowców podczas „operacji bojowej” w Liptako, w regionie Makaaka, na granicy Mali, Nigru i Burkiny Faso. Siły francuskie w liczbie 4,5 tys. żołnierzy przeprowadzają tam regularne działania w ramach operacji Barkhane, skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS).

Francja jest jedynym krajem zachodnim, prowadzącym szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w Sahelu, regionie Afryki Zachodniej obejmującym południowe obrzeża Sahary.

Od 2013 roku zginęło tam - według różnych źródeł - od 38 do 44 francuskich żołnierzy.

Północna część Mali dostała się w 2012 roku przejściowo pod kontrolę islamistów, wypartych stamtąd potem w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej. Nadal dochodzi tam jednak do ataków na siły pokojowe i żołnierzy malijskich. Ekstremiści działają także na pozostałym obszarze kraju.

Od czasu pojawienia się oddziałów francuskich w północnym Mali w 2012 roku grupy terrorystyczne rozprzestrzeniły się w centrum kraju oraz na sąsiednie Burkinę Faso i Niger. Stało się tak pomimo obecności sił francuskich w ramach operacji Barkhane, sił regionalnych (wspólnych sił Mali, Burkiny Faso, Nigru, Mauretanii i Czadu) czy Misja Stabilizacyjna ONZ w Mali (MINUSMA).