Biuro porad prawnych uruchomi w swoim biurze w Rzeszowie Platforma Obywatelska; na bezpłatna pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy rozliczają projekty unijne – poinformował w piątek lider ugrupowania na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik.

Gawlik zapowiedział, że system porad prawnych ruszy w przyszłym tygodniu. „Pierwszym prawnikiem, który będzie udzielał porad będzie specjalista z prawa rodzinnego, relacji rodzice-dzieci, a także kwestii alimentacyjnych i prawa spadkowego. W tych kwestiach będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną” – zaznaczył. Biuro będzie czynne w każdą środę i dyżurować będzie w nim prawnik innej specjalności - dodał.

Politycy PO na Podkarpaciu uruchomią również biuro porad dla beneficjentów projektów unijnych, którzy mają problem z ich rozliczeniem. B.radna sejmiku woj. podkarpackiego Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że docierają do niej sygnały, że coraz więcej mikro i małych przedsiębiorców ma problemy z rozliczeniem unijnych projektów. „Pomoc będziemy udzielać również przedsiębiorcom, którzy dopiero planują skorzystać z dofinansowania z budżetu UE” – zadeklarowała.

Kubas-Hul zaznaczyła, że pierwsze porady udzielone będą jeszcze w grudniu. Od stycznia ma być przygotowany harmonogram pracy takiego biura. „Chcemy pomóc mieszkańcom, przedsiębiorcom z tego regionu w dobrym rozliczaniu projektów czy aplikowaniu po środki unijne. Im więcej pomocy będziemy udzielać, tym więcej przedsiębiorców będzie sięgało po pieniądze unijne, nie tylko z poziomu regionalnego, ale też krajowego” - powiedziała.

Zdaniem Kubas-Hul, rozliczanie projektów unijnych nie jest łatwe. „Sama zajmowałam się tym kilkanaście lat. Beneficjenci spotykają się z szeregiem kłopotów, nie wiedzą, gdzie szukać odpowiedzi. Chcemy im pomóc” – zadeklarowała.

Zaznaczyła, że z pomocy skorzystać będą mogły również organizacje pozarządowe i społeczne.