Prawo i Sprawiedliwość odniosło w USA zdecydowane zwycięstwo nad rywalami w wyborach parlamentarnych. Według niepełnych jeszcze danych w Senacie kandydaci PiS uzyskali 16940 (58.5 proc.) z 29195 złożonych głosów, a w Sejmie 15569 (52.7 proc.) na 29517. Frekwencja wyniosła 91 proc.

Dane przekazane PAP z MSZ, za pośrednictwem Ambasady RP w Waszyngtonie, są większości jeszcze niepełne i nie uwzględniają wyników z wszystkich komisji wyborczych. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Gulubiewski podkreślił natomiast, że przekazuje ze swego okręgu dane „pełne nieoficjalne”.

W okręgu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku zdecydowane zwycięstwo w wyborach do Senatu odniósł PiS. Na 12230 złożonych głosów uzyskał 6625 czyli 54,25 proc. podczas gdy Koalicja Obywatelska 37 proc., a Obywatele RP 8,8 proc.

Prawo i Sprawiedliwość przeważało także w wyborach do Sejmu. Z 6122 głosami na łączną liczbę oddanych 12368, otrzymało ich 49,5 proc. Koalicja uzyskała poparcie 3699 wyborców – czyli 29,9 proc. Za SLD opowiedziało się 9,4 proc. głosujących, za Konfederacją 8,5 proc. a na PSL głosowało 2,7 proc.

Według Macieja Golubiewskiego w Nowym Jorku na Brooklynie przewaga PiS nad Koalicją wynosiła ponad 6:1 a w dzielnicy Queens ok. 5-6 do 1. Tylko wśród głosujących w konsulacie blisko dwukrotnie więcej głosów otrzymała Koalicja.

„Bardzo się cieszę, że aż tylu polonijnych wyborców przyszło do wyborów. Wygląda na to, że było ich prawie o połowę więcej niż cztery lata temu. Do konsulatu przyszły tłumy. Wszystko odbyło się w świetnej atmosferze, w świetle demokracji” – zapewniał konsul.

Golubiewski wyraził zadowolenie, że powstało aż tyle nowych komisji wyborczych. (16 komisji w porównaniu o z 7 cztery lata temu). Zwrócił też uwagę, że był nie tylko o wiele większy elektorat, ale też grono osób pomagających przy organizacji głosowania.

„Chciałem przede wszystkim podziękować wszystkim szefom komisji obwodowych w moim okręgu konsularnym oraz ich członkom, za ciężką i naprawdę wielką pracę. Spędzili też całą noc licząc głosy. Jestem też wdzięczny wszystkim pracownikom konsularnym, moim konsulom, którzy też zbierali wyniki przez całą noc” – powiedział Golubiewski.

Jak dodał glosowanie miało spokojny przebieg i nie słyszał o żadnych incydentach.

Z informacji uzyskanych od Roberta Szaniawskiego z ambasady RP w Waszyngtonie wynika, że w tamtejszym okręgu głosowało ok. 2000 osób. W Senacie kandydat Koalicji zgromadził 1066 głosów, PiS 621, a Obywateli RP 272.

Według Informacji MSZ obejmujących tylko częściowe, nie uwzględniające wszystkich komisji, rezultaty w Senacie kandydat PiS otrzymał 57,5 proc. głosów, Koalicji 34.4 proc. a Obywateli RP 8,1 proc.

W okręgu Chicago głosowało 11605 osób, w tym na kandydata PiS 75,3 proc. Koalicji 20,3 proc, a Obywateli RP 4,3 proc.

Okręg Los Angeles z 2898 głosującymi opowiedział się w 58,7 proc. za kandydatem Koalicji, 27,1 proc. za PiS oraz 14,3 proc. Obywateli.

W okręgu Houston w Teksasie na 503 głosujących 56,9 proc. wybrało kandydata Koalicji, 33,6 proc. PiS, a 9,5 proc. Obywateli.

W wyborach do Sejmu w USA, zgodnie z ostatecznymi danymi przekazanymi przez Ambasadę RP w Waszyngtonie, wzięło udział 29517 osób. PiS otrzymał 52,7 proc. głosów, Koalicja 27,7 proc., SLD 8,8 proc, Konfederacja 8,3 proc. i PSL 2,4 proc.

W okręgu Chicago uczestniczyło w wyborach 11725 osób z czego na PIS oddało głosy 69 proc., na Koalicję 16,6 proc. Konfederację 8,1 proc., SLD 4,3 proc., PSL 1,9 proc.

W okręgu Los Angeles na 2930 głosujących do Sejmu Koalicja uzyskała 48,2 proc., PiS 22 proc., SLD 18,3 proc. Konfederacja 9,1 proc. PSL 2,5. proc/

W okręgu waszyngtońskim do glosowania przystąpiło 1979 osób. Za Koalicją opowiedziało się 45,1 proc., PiS 28,6 proc., SLD 15,8 proc., Konfederacją 7,1 proc. a PSL 3,4 proc.

Najmniej osób - 509 uczestniczyło w wyborach w okręgu Houston, w stanie Teksas. Koalicja uzyskała tam 42,8 proc., PiS 28,5 proc., SLD 16,1 proc., Konfederacja 9,6 proc, a PSL 2,9 proc.

W WARSZAWIE TRWA LICZENIE GŁOSÓW Z ZAGRANICY

Protokoły z ok, 20 proc, obwodowych komisji wyborczych w stolicy i okolicznych powiatach przyjęła Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie do godz. 5 rano w poniedziałek - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Spłynęły wszystkie protokoły z wyborów na statkach i ponad 60 proc. z komisji za granicą.

Do godz. 3.00 komisje przyjmowały głównie pakiety protokołów z mniejszych obwodów, przede wszystkim z obwodów zamkniętych oraz z tych podwarszawskich gmin, w których głosowało najmniej mieszkańców. Dopiero przed godz. 5.00 dowieziono pierwsze protokoły z większych obwodów głosowania i komisji wyborczych stołecznych dzielnic, m.in. z Ursynowa i Woli, oraz podwarszawskich miast.

Większość protokołów dotrze do okręgowej komisji nad ranem ok. godz. 6.00 wynika z dotychczasowych doświadczeń zliczających wyniki wyborów - dowiedziała się PAP w komisji mieszczącej się w warszawskim ratuszu.

W już złożonych i weryfikowanych dokumentach trafiały się standardowe błędy - brak podpisu, czy przystawionej pieczęci, czasami omyłki liczbowe, np., zamiana wpisanych cyfr - wynika z informacji PAP. Takie dokumenty trafiają ponownie do komisji obwodowych do uzupełnienia.

Z informacji uzyskanych przez PAP zamknięcie wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Warszawie i tzw. obwarzanku okołostołecznym przebiegło bez zakłóceń, nadal trwa obliczanie liczby oddanych głosów na poszczególnych kandydatów.

Jeśli nie będzie większych problemów z papierowymi protokołami z komisji obwodowych, być może do południa w poniedziałek uda się zakończyć sumowanie wyników głosowania .

Z praktyki poprzednich wyborów wynika, że jednymi z ostatnich protokołów, które mogą trafić do warszawskiej komisji mogą być zagraniczne - z dużych miast, w których głosowali Polacy, np. z Londynu - tłumaczą osoby zaangażowane w pracę komisji.

Okręg wyborczy Warszawa I w wyborach do Sejmu (nr 19) obejmuje cały teren stolicy. Do obsadzenia jest tu 20 mandatów poselskich.

Okręg wyborczy Warszawa II w wyborach do Sejmu (nr 20) obejmuje okołowarszawski powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. Jest tu do obsadzenia 12 miejsc w Sejmie.

W wyborach do Senatu, które są jednomandatowe z okręgu okołowarszawskiego wydzielono część północną (okręg nr 40) obejmującą powiaty legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński oraz południowy (okręg 41) obejmujący powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski.

Stolica w wyborach do Senatu podzielona została na cztery okręgi 42: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek i Wesoła; 43: Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów; 44: Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz oraz 45: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy i Wola.

Zagranica i obwody głosowania na statkach głosowały na listę do Sejmu z Warszawy (okręg 19) a do Senatu na śródmiejską listę kandydatów (okręg 44).