Liczymy na to, że będzie taka możliwość, by prezydent USA Donald Trump odwiedził Polskę jeszcze w tym roku. Wiem, że są takie plany i mam nadzieję, że uda się je zrealizować - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na wstępie rozmów polskiej i amerykańskiej delegacji w Warszawie.W poniedziałek odbywają się rozmowy polskiej i amerykańskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Na wstępie tych rozmów, Duda powiedział, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa, który przełożył swoją wizytę w Polsce w związku z nadchodzącym nad Florydę huraganem Dorian, była dla niego "oczywistym wyborem".

Reklama

"Jestem niezwykle wdzięczny, że w tym ekspresowym tempie, wobec nowej sytuacji pan wiceprezydent razem ze swoją małżonką przybył do Polski, że pan wiceprezydent reprezentował wczoraj Stany Zjednoczone, żeby była to reprezentacja na najwyższym możliwym w tym momencie poziomie. Jestem za to ogromnie wdzięczny" - powiedział Duda.

Mike Pence, który wraz małżonką przybył do Polski w niedzielę, wziął udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie wygłosił przemówienie.

Reklama

Duda wyraził też radość z poniedziałkowego spotkania z Pence'm i możliwości dyskusji na temat spraw, które w obszarze współpracy między Polską a USA są kwestiami najistotniejszymi. "Cieszę się, że są nasi współpracownicy. Od kilku dni dyskutujemy te ważne kwestie, były już wcześniej spotkania z panem ambasadorem Johnem Boltonem, pan minister Piotr Naimski też spotkania odbywał w związku z kwestiami energetycznymi. Będziemy to dzisiaj kontynuowali i kolejny etap polsko-amerykańskich spotkań dzisiaj odbędziemy. Cieszę się z tego ogromnie" - oświadczył prezydent.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli jeszcze w tym roku kontynuować te dyskusje i realizować naszą współpracę. Liczymy na to, że mimo wszystko będzie taka możliwość, żeby pan prezydent Donald Trump odwiedził Polskę jeszcze w tym roku oficjalnie. Wiem, że są takie plany i mam nadzieję, że uda się je zrealizować" - dodał prezydent Duda.

Pence powiedział na wstępie rozmów, że "cieszy się, iż Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia jej programem ruchu bezwizowego". "Tak jak wcześniej informowaliśmy, Stany Zjednoczone nominują Polskę do tego programu, gdy zostaną spełnione kryteria" - podkreślił.

"Relacje polsko-amerykańskie są coraz silniejsze. To jest odzwierciedlone w relacjach prezydenckich, pomiędzy panem, panie prezydencie a prezydentem Trumpem. Jest to owoc pracy pokoleń" - mówił Pence. "Prezydent Trump wyraża swoje zadowolenie z faktu udziału Polski w programach współpracy ze Stanami Zjednoczonej w zakresie współpracy obronnej. To wszystko odzwierciedla trwały i silny charakter stosunków pomiędzy naszymi narodami" - dodał wiceprezydent.

Pence'owi towarzyszył w rozmowach sekretarz ds. energii Rick Perry. "Nie przypadkowo, jako, że mamy pracować nad projektami energetycznymi. Strona amerykańska będzie wspomagać stronę polską w tym zakresie, tak, aby wzmacniać naszą współpracę również na tym polu" - podkreślił wiceprezydent USA.

Jak mówił Pence, prezydent Trump jest wdzięczny za dotychczasową współpracę z Polską. "Jest również wdzięczny za to, że Polska podejmuje swoje zobowiązania i spełnia je w zakresie dokładania się do wspólnego budżetu obronnościowego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział wiceprezydent. Podziękował również za przewodnictwo Polski w regionie.