Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie - powiedziała w poniedziałek w Giżycku ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Podczas polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego w Giżycku Mosbacher wskazywała, że w zeszłym tygodniu USA świętowały 243 rocznicę niepodległości. "Tak, jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski" - mówiła.

"Cieszę się, że widzę amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Pokazuje to naszą współpracę. Przeszliśmy w naszej historii naprawdę wiele i nasze więzy będą dalej trwać" - oświadczyła ambasador USA.

Reklama

Mosbacher przypominała, że w minionym miesiącu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą zwiększania rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o tysiąc żołnierzy. "Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi, jak również zwiększenie zdolności obronnych" - dodała.

Mosbacher stwierdziła, że Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie. Przypominała, że bardzo jasno mówił o tym Donald Trump podczas konferencji z Andrzejem Dudą.