Widziałbym Donalda Tuska obok Tomasza Arabskiego, by został przesłuchany za to, co się stało w Smoleńsku – powiedział w poniedziałek europoseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.

W ubiegłym tygodniu warszawski sąd nieprawomocnie skazał byłego szefa kancelarii premiera na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata po procesie w sprawie organizacji zakończonego katastrofą lotu do Smoleńska.

W poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk ma zeznawać przed sejmowa komisja śledczą ds. VAT. Pytany o to w stacji RMF Waszczykowski powiedział: "Nie chcemy dopaść Tuska dla samego rewanżu, ale chcielibyśmy odkryć, o się stało z tymi miliardami vatowskimi które zostały zdefraudowane" "Chcielibyśmy poznać mechanizm, żeby już ten mechanizm nie został powtórzony" – dodał.

"No ale ja bym chętnie widział też Tuska gdzie indziej, gdzie byłby przesłuchany również koło Arabskiego za to, co się stało w Smoleńsku" – powiedział Waszczykowski.

Były minister sprawiedliwości wysoko ocenił wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA, ogłoszone podczas niej deklaracje współpracy wojskowej i energetycznej oraz spotkania z biznesmenami. "Próbowaliśmy od lat już rozszerzyć nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. One przez całe lata głównie oparte były o kwestie bezpieczeństwa, o współpracę militarną i dobrze się dzieje w tej chwili, że rozszerzamy" – powiedział, wskazując na zapowiadaną współpracę w energetyce jądrowej i zwiększenie zakupów gazu. "I jeżeli prezydent rozmawia z potężnymi firmami amerykańskimi, to też jest dobrze" – dodał Waszczykowski.(PAP)