Rada Krajowa SLD zdecyduje w niedzielę o terminie i sposobie przeprowadzenia wewnątrzpartyjnego referendum, które ma rozstrzygnąć o sposobie startu Sojuszu w jesiennych wyborach parlamentarnych. O formie startu w wyborach mają też w niedzielę debatować Zieloni.

Jak mówiła PAP rzeczniczka Sojuszu Anna Maria Żukowska, referendum wewnątrz SLD zostanie zorganizowane najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca, a będzie polegało na tym, że w określonym dniu wszyscy członkowie SLD oddadzą głos w wyznaczonych punktach.

W podobny sposób, poprzez powszechne głosowanie wszystkich członków partii, został m.in. wybrany na przewodniczącego w 2016 roku Włodzimierz Czarzasty.

Podczas niedzielnego posiedzenia Rady Krajowej SLD działacze tej partii mają także podsumować swój udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W niedzielę swoją radę krajową mają również Zieloni. Jak powiedział PAP współprzewodniczący tej partii Marek Kossakowski, Zieloni podejmą zapewne kierunkową decyzję co do formuły startu w wyborach parlamentarnych, bo ostateczna decyzja zapadnie w późniejszym terminie.

Zarówno SLD, jak i Zieloni startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Koalicji Europejskiej wraz z PO, PSL i Nowoczesną. Kandydaci popierani przez SLD zdobyli 5 mandatów, natomiast rekomendowani przez Zielonych żadnego. Ta druga partia na listach KE wystawiła 13 swoich kandydatów.(PAP)