Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że ma dobre relacje z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem, ale byłby rozczarowany, gdyby Pjongjang zaczął ponownie testować międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM).

Trump już w środę wyraził rozczarowanie w związku z doniesieniami o odbudowie północnokoreańskiego poligonu Sohae w Tongczang-ri, znanego również jako baza rakietowa w Tongczang-ri.

Wywiad Korei Południowej wykrył „oznaki przywracania budynku pomocniczego” na tym poligonie.

O prowadzonych pracach poinformowała także amerykańska grupa monitorująca Koreę Płn. 38 North. Zdjęcia satelitarne wskazują, że infrastruktura na poligonie rakietowym Sohae została odbudowana między 16 lutego a 2 marca.

Reklama

Według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies, również powołującego się na zdjęcia satelitarne, Korea Płn. „dąży do szybkiej odbudowy” infrastruktury w tej bazie.

W czwartek jednak wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że administracja USA nadal uważa, że możliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej jeszcze podczas tej kadencji Trumpa.

W ubiegłym tygodniu Trump spotkał się po raz drugi z Kim Dzong Unem. Szczyt w Hanoi zakończył się jednak bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.